Zdrowie w prezencie Placówki medyczne i badania Bojki ratownicze – do czego służą i co trzeba o nich wiedzieć

Bojki ratownicze – do czego służą i co trzeba o nich wiedzieć

bojki ratownicze

Bojki ratownicze to podstawowy sprzęt ratowniczy, z którego korzysta ratownictwo wodne. Dzięki niemu można zapobiec utonięciu, jeśli tylko w porę się zareaguje. Jak i każdy inny profesjonalny sprzęt stosowany w akcjach ratowania ludzkiego zdrowia i życia, musi on odznaczać się odpowiednią jakością i spełniać z góry określone standardy.

Właściwości bojek ratowniczych

Jest to nieduży sprzęt ratunkowy o wydłużonym kształcie, który po bokach posiada specjalne uchwyty, za które może złapać tonąca osoba. Najczęściej jest on wykonany z polietylenu i wypełniony powietrzem, dzięki czemu odznacza się także dużą wypornością. Bojki ratownicze składają się jeszcze z dwóch dodatkowych elementów – linki do holowania oraz specjalnych szelek, które zakłada nie siebie ratownik i tym samym połączony jest stabilnie z tonącą osobą.

Cechą charakterystyczną bojek ratowniczych jest także kolor – najczęściej są one pomarańczowe lub w innym jaskrawym kolorze – nie jest to przypadkowe, dzięki temu łatwo je zlokalizować na powierzchni wody. Sprzęt ten jest także znany pod potoczną nazwą Pamelka.

Bojki ratownicze z atestami

Jak każdy sprzęt ratowniczy, tak i bojka musi posiadać wszystkie niezbędne atesty i certyfikaty, a także wpisywać się w odgórnie ustalone standardy – tylko wtedy jest niezawodnym i bezpiecznym sprzętem, z którego może korzystać ratownictwo wodne. Są one także powszechnie stosowane przez ratowników na basenach. Istnieją dwa typy tego rodzaju sprzętu – polski oraz amerykański i różnią się nieznacznie kolorem, kształtem, a także materiałem, z jakiego zostały wykonane.

bojki ratownicze

Warto pamiętać, ze ratownik wodny zawsze przybędzie z pomocą, gdy zajdzie taka potrzeba, ale wielu nieszczęśliwych wypadków udałoby się uniknąć, gdyby do kąpieli i sportów wodnych podchodzić odpowiedzialnie i przestrzegać regulaminów danego kąpieliska.

Related Post