Zdrowie w prezencie Sprzęt medyczny Balkoniki do chodzenia – czym są i do czego służą?

Balkoniki do chodzenia – czym są i do czego służą?

balkonik do chodzenia

Balkonik do chodzenia to urządzenie rehabilitacyjne, które pomaga osobom z problemami z poruszaniem się. Dzięki niemu, osoby po urazach lub operacjach kończyn mogą stabilizować się i odciążyć kończyny dolne podczas rehabilitacji. Balkoniki do chodzenia są szczególnie ważne w przypadku osób starszych lub z zaburzeniami równowagi, które potrzebują wsparcia podczas chodzenia. Jakie są rodzaje balkoników do chodzenia, jak działają i jakie są ich zalety w procesie rehabilitacji? 

Czym są balkoniki do chodzenia?

Balkonik do chodzenia to rodzaj pomocy rehabilitacyjnej, która pomaga osobom z problemami z poruszaniem się, zwłaszcza po urazach lub operacjach. Jest to rodzaj specjalnej „hulajnogi”, która służy do wspomagania chodu i stabilizacji pacjenta podczas rehabilitacji.

Składają się one z ramy z dwoma kółkami oraz podpórki, na której pacjent opiera się podczas chodzenia. Dzięki temu urządzeniu pacjent może odciążyć kończyny dolne i skupić się na koordynacji ruchowej, co jest szczególnie ważne w przypadku rehabilitacji po urazach lub operacjach kończyn. Balkoniki do chodzenia można również zamówić online.

Zalety chodzenia o balkoniku 

 • Poprawa równowagi – balkonik do chodzenia zapewnia stabilizację podczas chodzenia, dzięki czemu osoby z zaburzeniami równowagi mogą bezpiecznie ćwiczyć chód i poprawiać swoją stabilność.
 • Odciążenie kończyn dolnych – balkonik do chodzenia pozwala odciążyć kończyny dolne, co jest szczególnie ważne w przypadku osób po urazach lub operacjach kończyn, którzy potrzebują wsparcia podczas chodzenia.
 • Poprawa koordynacji ruchowej – dzięki stabilizacji i wsparciu podczas chodzenia, osoby korzystające z balkonika do chodzenia mogą skupić się na poprawie koordynacji ruchowej i odzyskaniu siły w kończynach.
 • Wspomaganie rehabilitacji – balkonik do chodzenia jest skutecznym narzędziem w procesie rehabilitacji po urazach lub operacjach kończyn. Dzięki niemu pacjenci mogą powoli odzyskać siłę i mobilność w kończynach.
 • Poprawa jakości życia – korzystanie z balkonika do chodzenia pozwala osobom z problemami z poruszaniem się na bardziej aktywny i samodzielny tryb życia. Mogą swobodniej poruszać się po domu czy wychodzić na spacery, co wpływa pozytywnie na ich zdrowie i samopoczucie.

Rodzaje balkoników do chodzenia

 • Balkonik podłokietnikowy – jest to najprostszy i najtańszy rodzaj balkonika do chodzenia. Składa się z poziomej deski z dwoma uchwytami na poziomie łokci, które umożliwiają stabilne chodzenie. Taki balkonik nadaje się dla osób z niskim ryzykiem upadku.
 • Balkonik z kołami –  jest wyposażony w koła, które ułatwiają poruszanie się. Balkonik taki jest bardziej stabilny niż zwykły balkonik podłokietnikowy, ale jest też większy i cięższy.
 • Balkonik trójkołowy –  ma trzy koła i uchwyty na poziomie łokci. Balkonik trójkołowy jest lżejszy i bardziej zwrotny niż balkonik z kołami, ale wymaga większej umiejętności korzystania z niego.
 • Balkonik na ramieniu –  jest przymocowany do ramienia i umożliwia poruszanie się bez użycia rąk. Balkonik na ramieniu nadaje się dla osób z bardzo niskim ryzykiem upadku i dobrą równowagą.
 • Balkonik z siedziskiem – ma siedzisko, które umożliwia odpoczynek podczas chodzenia. Balkonik taki jest przeznaczony dla osób z większymi problemami z poruszaniem się.
 • Balkonik z elektronicznym systemem stabilizacji – jest wyposażony w elektroniczny system stabilizacji, który zapewnia większą stabilizację podczas chodzenia i ułatwia poruszanie się. Jest to najbardziej zaawansowany i najdroższy rodzaj balkonika do chodzenia.

Related Post