Zdrowie w prezencie Sprzęt medyczny Na co zwracać uwagę, wybierając laski ortopedyczne?

Na co zwracać uwagę, wybierając laski ortopedyczne?

kula ortopedyczna

Laska kojarzy się zazwyczaj z demencją starczą lub jakąś formą niepełnosprawności. W świadomości społecznej funkcjonuje raczej w znaczeniu pejoratywnym, jako przedmiot niezbędny każdemu, kogo dotknęło kalectwo lub inne nieszczęście. Tymczasem warto spojrzeć na nią jak na rzecz, która pomaga w codziennym poruszaniu się i funkcjonowaniu w świecie zewnętrznym, oraz w niektórych przypadkach ma za zadanie doprowadzić użytkownika do pełnej sprawności, więc bywa stosowana tylko tymczasowo. Jakie jest zatem znaczenie lasek ortopedycznych?

Do czego służy laska ortopedyczna?

Wraz z wiekiem, funkcje motoryczne organizmu stają się coraz bardziej zawodne. Właśnie dlatego najczęściej obserwuje się starszą panią lub starszego pana podpierających się laską. Nie ma w tym nic dziwnego, gdyż podstawowym zadaniem laski jest dawać oparcie i podporę, gdy organizm już niedomaga. Jednak laski ortopedyczne mogą być używane w wielu różnych celach, a obok nich alternatywnie wymienia się:

  • kule
  • balkoniki
  • wózki inwalidzkie.

Te dwa ostatnie sprzęty przeznaczone są już dla osób, które mają naprawdę poważne problemy zdrowotne, są sparaliżowane (w przypadku wózka) lub nie mają siły, by poruszać się bez podparcia. Laska ortopedyczna  stosowana jest także przez młode osoby, jeśli np. doznają kontuzji kończyny dolnej (jak złamanie czy skręcenie). Chodzenie przez jakiś czas z laseczką może mieć także wpływ na kształtowanie prawidłowej postawy ciała u danej osoby lub skuteczne przeprowadzenie rehabilitacji. 

Kule czy laski do chodzenia?

Podstawowym dylematem, gdy ktoś ulegnie wypadkowi bądź będzie miał utrudnioną możliwość poruszania się o własnych siłach jest pytanie: kupić laskę, czy kule? Kula może występować pojedynczo lub w parze. Najlepiej sprawdza się w przypadku osób, które mają nogę w gipsie lub szynie gipsowej, więc muszą starać się odciążać kończynę podczas chodzenia. Kule posiadają specjalne nakładki na łokcie, aby zachować większą stabilność i pionową postawę ciała. Laseczka stanowi natomiast bardziej subtelny rodzaj podpórki, który często jest tylko eleganckim dodatkiem, gdy użytkownik chce poczuć się pewniej np. w sytuacji utykania na nogę czy zaawansowanej starości. Wybór laski ortopedycznej bądź kul zależy od indywidualnych potrzeb danej osoby. 

Rodzaje lasek ortopedycznych

Wyróżnia się kilka podstawowych typów lasek ortopedycznych. Przede wszystkim, ze względu na materiał, z którego przedmiot został wykonany można mówić o:

  • laskach drewnianych;
  • laskach metalowych.

Innym rozróżnieniem jest podział na:

  • laski klasyczne;
  • laski anatomiczne.

Choć ta druga nazwa może brzmieć nieco obco, to jednak łatwo da się ją wytłumaczyć. Laski anatomiczne posiadają specjalne uchwyty w ergonomicznych kształtach. Uchwyty są tak wyprofilowane, aby doskonale dopasowywały się do ludzkiej dłoni i tym samym ich użytkowanie było bardziej komfortowe. Można także wskazać:

  • laski proste;
  • laski składane, czyli teleskopowe.

Te drugie sprawdzają się idealnie podczas podróży środkami komunikacji miejskiej czy samochodem. Można je także złożyć i zapakować do torby podróżnej. Po złożeniu nie zajmują dużo miejsca i są wygodne w użytkowaniu. Niektóre laski ortopedyczne u dołu zakończone są trójnogiem, co ma dawać jeszcze większą stabilność. 

laska ortopedyczna

Korzyści wynikające z używania laski ortopedycznej

Laska ortopedyczna (https://www.orteo.pl/kule-i-laski) nie tylko pomaga w bezpiecznym przemieszczaniu się starszych osób. Pomaga też skutecznie leczyć wszelkie kontuzje bez nadwerężania nogi. Co ważne, laski ortopedyczne mają także znaczenie profilaktyczne. Mogą bowiem chronić przed upadkiem i doznaniem uszczerbku na zdrowiu osoby osłabione czy tymczasowo unieruchomione. Warto zatem z nich korzystać na co dzień, jeśli zaistnieje taka konieczność. 

Related Post