Zdrowie w prezencie Zdrowie Plastry do kinesiotapingu – czym są i jakie jest ich zastosowanie?

Plastry do kinesiotapingu – czym są i jakie jest ich zastosowanie?

plastry do kinesiotapingu

Kinesiotaping jest metodą terapeutyczną wykorzystywaną przez fizjoterapeutów w celu likwidacji bólu i poprawy jakości życia. Polega na oklejaniu określonych partii ciała za pomocą przeznaczonych do tego plastrów, które rozluźniają mięśnie i zmniejszają ich napięcie, a także odnajdują się w sporcie, zapobiegając powstawaniu kontuzji. Kiedy stosować plastry do kinesiotapingu i czy faktycznie są tak skuteczne?

Jak działają plastry do kinesiotapingu?

Wspomniane plastry mają postać bawełnianych taśm, które są pokryte hipoalergicznym klejem aktywowanym ciepłem. Ich celem jest poprawienie przepływu krwi, zmniejszenie dolegliwości bólowych, wspieranie procesów gojenia się tkanek, zwiększenie lub zmniejszenie napięcia mięśni oraz przywrócenie tkankom prawidłowego funkcjonowania.

Mechanizm polega na tym, że po ich naklejeniu skóra pod nim unosi się i fałduje, co znacznie poprawia przepływ krwi. Przyspiesza to powrót do wcześniejszej sprawności i regenerację mięśni oraz stawów. Taśmy są wodoodporne i przepuszczają powietrze, dzięki czemu mogą być stosowane nawet przez dłuższy czas, o ile w tym czasie nie wystąpi żadna reakcja alergiczna.

Warto pamiętać, by naklejać plastry na czystą i osuszoną skórę, a w najlepszym przypadku przed naklejeniem zdezynfekować ją lub umyć wodą z mydłem. Jeśli okolica ciała jest owłosiona, należy ją wydepilować kilka dni przed oklejeniem skóry, ponieważ w przeciwnym razie plaster nie będzie prawidłowo przylegał do ciała, a to równałoby się tylko temu, że rehabilitacja nie będzie udana.

Jakie jest zastosowanie plastrów do kinesiotapingu?

Plastry do kinesiotapingu (takie jak np. te dostępne na https://www.orteo.pl/kinesiology-taping) mają mnóstwo zastosowań, choć najczęściej stosowane są w przypadku:

  • artrozy,
  • skurczy i naderwania mięśni,
  • wady postawy,
  • stany po operacjach i wszelkich urazach,
  • różnorodnych dolegliwości bólowych i nerwobóli,
  • obrzęków mięśni i stawów lub obrzęków pooperacyjnych.

Mogą być one również stosowane profilaktycznie, by służyć jako zabezpieczenie podczas treningu lub wycieczek, aby zmniejszyć ryzyko wystąpienia kontuzji.

Plastry do kinesiotapingu – zalety i wady

Sporym plusem plastrów do kinesiotapingu jest ich uniwersalność, dzięki czemu dozwolone jest stosowanie ich w każdym wieku bez żadnych ograniczeń, a w dodatku jest to całkowicie ekologiczne i bezpieczne. Metoda nie wymaga podawania żadnej chemii, a z tego powodu nie trzeba obawiać się o żadne alergie ani możliwe schorzenia żołądka lub wątroby.

Plastry nie ograniczają żadnych ruchów, już po chwili noszenia zapomina się o nich, a efekty leczenia są pozytywne i szybkie. W trakcie tej rehabilitacji można skorzystać również z innych możliwości, a kinesiotaping wcale nie będzie z nimi kolidował.

Trudno jest wskazać konkretnie wady tej metody, ponieważ jedną z nich może być co najwyżej brak efektów, który byłby spowodowany niewłaściwym przyklejeniem plastra do skóry. Jeśli odpowiednio się zadba o tę kwestię, rehabilitacja powinna jak najbardziej przynosić pozytywne efekty.

Related Post