Zdrowie w prezencie Zdrowie Kiedy mija wysoka bilirubina u noworodka?

Kiedy mija wysoka bilirubina u noworodka?

Bilirubina u noworodka

Zostanie rodzicem to wydarzenie nie do opisania. Narodziny dziecka wiążą się z tysiącem emocji, z którymi poradzić muszą sobie świeżo upieczeni rodzice. W dużej mierze towarzyszy im strach o maleństwo. Zastanawiają się oni czy wszystko z maluszkiem dobrze, czy zacznie przybierać i właściwie dlaczego jest taki żółty?

Skąd bierze się żółty odcień skóry u noworodka?

Noworodki rodzą się różne – czasem są duże, czasem małe, czasem różowe, a czasem trochę sine. Co je wszystkie łączy to to, że w drugiej dobie życia ich skóra nabiera żółtawego odcienia. Wszystkiemu winna jest bilirubina. U noworodka to całkiem naturalny proces, zwany żółtaczką fizjologiczną. Bilirubina u noworodka pojawia się w wyniku rozpadania się dodatkowych erytrocytów, których w łonie matki dziecko ma bardzo dużo. Hemoglobina gromadzi się w wątrobie, która nie nadąża z jej syntezą.

Bilirubina u noworodka

Kiedy powinna minąć wysoka bilirubina u noworodka?

Po około 10-14 dniach od porodu powinno się oczekiwać spadku poziomu bilirubiny u noworodka. U dzieci karmionych piersią czas ten jest nieco krótszy, niż gdy maluch przyjmuje mleko modyfikowane. Warto wystawiać malucha na światło, które powoduje spadek tego wskaźnika. To dlatego część noworodków jest napromienianych specjalnymi lampami, jeszcze w szpitalu.

Related Post