Zdrowie w prezencie Leki i suplementy,Zdrowie Zioła dla sportowców ważnym elementem dobrej kondycji

Zioła dla sportowców ważnym elementem dobrej kondycji

zioła dla sportowców

Sportowcy ćwiczą regularnie i bardzo intensywnie. Sama woda podczas treningów to za mało. Warto wspomagać się naparami z ziół, które wzmocnią przede wszystkim serce i układ krwionośny. Oprócz tego należy zadbać o wzmocnienie układu limfatycznego. Ważna jest również odpowiednia dieta. Aby pokarm został w pełni przyswojony przez organizm, dodatek ziół wspomoże ten proces.

Jakie zioła dla sportowców powinny znaleźć się w menu?

zioła dla sportowców

Żeby zadbać o kondycję, która wystawiana jest na próbę podczas każdego treningu i zawodów, należy wprowadzić do menu takie zioła jak: kurkuma, imbir, kminek, czystek, dziurawiec, liść laurowy. Oprócz tego jest jeszcze wiele innych ziół, które można samemu nazbierać. To między innymi liście poziomki, jeżyny, czarnej porzeczki, babki lancetowatej i szerokolistnej, kwiaty nagietka i aksamitki, mniszek lekarski (zarówno liście, jak i łodygi oraz kwiatostany).

Napary pijemy ze wszystkich podanych ziół. Niektóre można wykorzystać jako dekoracja lub składnik do sałatki. Inne sprawdzą się również jako przyprawa do dań głównych. Wszystko zależy od pomysłowości kucharza, przygotowującego posiłek dla sportowców. Bardzo pomocny dla sportowców jest również olejek z konopi siewnej. Warto go zażywać, by poprawić swoją witalność, wzmocnić organizm oraz niwelować bóle pourazowe. 

Zioła dla sportowców nie tylko doustne

Wiele ziół wykorzystuje się przy kontuzjach, ranach oraz do leczenia zakwasów. Są to przede wszystkim nagietek, arnika górska, lawenda, melia indyjska (olejek do nacierania) i mięta oraz babka lancetowata i szerokolistna. Zioła mogą być stosowane jako olejki, napary oraz w formie zmiażdżonych surowych roślin. Wszystkie stosujemy na skórę opuchniętą, potłuczoną, otartą lub z zakwasami. Jeśli chodzi o sączące rany, wykorzystujemy do tego celu babkę w postaci naparu, którym przemywamy ranę. Pomoże tu także nagietek  w postaci naparu lub maści.

Arnika górska wchodzi w skład maści i kremów, które stosuje się wyłącznie na skórę nieuszkodzoną. Arnika łagodzi bóle spowodowane przepracowaniem mięśni. Doskonale zmniejsza obrzęki pourazowe oraz bóle z tym związane.

Related Post