Liposomalny askorbinian sodu

askorbinian sodu

Obecnie na rynku jest bardzo dużo dostępnych rodzajów witaminy C, jednak na największą uwagę zasługuje ten rodzaj, który jest umieszczony w liposomie.

Jak działa liposomalny askorbinian sodu?

Dzięki zamknięciu witaminy C w liposomie zostaje ominięte jej trafienie do układu krążenia, a co za tym idzie, nie ulega ona metabolizmowi w wątrobie. Przyczynia się to do otrzymania większego stężenia kwasu askorbiniowego (do kupienia w Konopnym Sklepie).

Liposomalna witamina C

Umieszczenie liposomalnej witaminy C w pęcherzyku sprawia większą biodostępność, trwałość oraz przyswajalność w organizmie człowieka. Liposomy mogą w łatwy sposób przenikać do komórek, ponieważ są one pęcherzykami wody lub innych substancji otoczonymi przez warstwy fosfolipidów. Skuteczność liposomalnej witaminy C jest o wiele większa niż w przypadku jej zwykłej formy, ponieważ lepiej się wchłania oraz charakteryzuje większą stabilnością.

Dawkowanie liposomalnej witaminy C

Dawkowanie liposomalnej witaminy C wynosi u osoby dorosłej 1 mg na 1 kg masy ciała, a u niemowląt i małych dzieci 2 mg na 1 kg masy ciała. Należy pamiętać, że istnieją takie stany, w których to zapotrzebowanie jest większe. Są to:

  • stres,
  • ciąża,
  • wysiłek fizyczny,
  • nadciśnienie,
  • cukrzyca.

Preparatów zawierających witaminę C jest bardzo dużo, jednak nie należy przyjmować więcej niż 200 mg na dobę, ponieważ zmniejszy to jej wchłanianie. Obecnie preparaty zawierające witaminę C w postaci liposomalnej są dużo droższe od zwykłych tabletek, ponieważ ich koszt zaczyna się od ok.55 zł za opakowanie, dlatego wiele osób nie korzysta z takiej formy suplementacji.

Related Post