help@zdrowiewprezencie.pl

Przyczyny chrapania i domowe sposoby leczenia

śpiący mężczyzna

Wyniki badań wskazują że chrapie co dziesiąta osoba, a 80% tej grupy stanowią mężczyźni. Kobiety zaczynają chrapać zazwyczaj po 50-tym roku życia. Chrapanie samo w sobie nie jest chorobą a objawem zaburzonego przepływu powietrza przez gardło. Specjaliści uważają, że większość ludzi chrapie w tzw. sposób fizjologiczny, który nie jest specjalnie groźny dla zdrowia i życia. Niebezpieczeństwo pojawia się w momencie, gdy zdarzają się tzw. bezdechy senne.

Dlaczego chrapiemy?

Przyczyny chrapania są różne. Główną z nich jest upośledzona budowa dróg oddechowych w tym nosa oraz gardła. W momencie gdy wdychane oraz wydychane powietrze napotyka opór w postaci m.in. polipów w nosie czy gardle, a także w postaci krzywej przegrody nosowej. Nie pomaga także zwiotczałe podniebienie miękkie. W momencie gdy wdychane powietrze napotyka ten opór na swojej drodze, następuje wibracja miękkich tkanek w gardle, a to objawia się właśnie uporczywym chrapaniem.

Często chrapiemy także w momencie zaburzeń drożności nosa, które spowodowane mogą być przejściową infekcją czy uczuleniem dla alergen. Takiego rodzaju przyczyny, powodują że chrapiemy tylko od przypadku do przypadku.

Częściej przypadłość chrapania dotyka także ludzi otyłych oraz nadużywających różnego rodzaju używek, w tym palenie papierosów oraz picie alkoholu. W momencie, gdy poznamy przyczyny chrapania, zdecydowanie łatwiej będzie nam podjąć walkę z nim (sprawdź również przyczyny chrapania tutaj).

Domowe sposoby na chrapanie

Sposobów na pozbycie się uciążliwego chrapania jest kilka. Można spróbować leczyć się farmakologicznie, ale istnieją także domowe sposoby na chrapanie.

1. Zmień styl życia na aktywny i zdrowy. Zadbaj o swoją formę oraz kondycję. Jeśli to konieczne i masz nadwagę, zmień sposób odżywiania na lżejszy i zdrowszy.

2. Pozycja zasypiania. Staraj się zasypiać na boku, a unikaj kładzenia się na wznak.

3. Poduszka do snu. Unikaj wielkich i miękkich poduch, które powodują zaginanie się osi szyi podczas snu. Zainwestuj w niewielkie poduszki, np. typu jaśki.

4. Wylecz infekcję. Często chwilową przyczyną chrapania jest niedrożność górnych dróg oddechowych. Wylecz ją stosują odpowiednie preparaty, a chrapanie ustąpi.

5. Przygotuj sypialnię. Przewietrzone pomieszczenie, w którym max. temp. to 20 stopni, znacznie poprawi komfort i jakość snu.

Jeżeli powyższe wskazówki, okażą się nieskuteczne, należy zasięgnąć porady specjalisty.Related Post

poradnia nefrologiczna dla dzieci białystok

Poradnia nefrologiczna dla dzieci – jak wygląda przyjęcie pacjenta?

Kiedy dziecko skarży się na różnego rodzaju dolegliwości, nie należy ich bagatelizować. Niektóre choroby rozwijają się w młodym organizmie w taki sposób, że można się o nich dowiedzieć dopiero wtedy,

preparaty na cellulit

Jakie preparaty na cellulit stosować?

Mnóstwo kobiet narzeka na to, że ich uda czy pośladki są szpecone przez cellulit. Te charakterystyczne nierówności skóry odbierają cały urok nawet zgrabnym ciałom i zniechęcają do noszenia szortów czy

dobry alergolog dla dzieci na nfz

Na co można być uczulonym?

Niestety, choć Polacy uważają się za ekspertów w wielu dziedzinach, to jednak wiedza ta nie ma zbyt realnego przełożenia na faktycznie posiadane informacje w życiu codziennym. Typowym tego przykładem jest